• Русский
  • Latviešu

Ost-index (Osteoporosis Self-Assessment Tool) ir vienkāršs veids, kā sievietēm menopauzē noteikt osteoporozes risku, ņemot vērā vecumu un ķermeņa svaru. Jāveic kaulu minerālā blīvuma pārbaude ar centrālo osteodensitometrijas izmeklēšanas metodi (DXA), ja:

  • vecuma/ķermeņa svara rezultāts osteoporozes riska pašnovērtēšanas tabulā atrodas sarkanajā vai dzeltenajā zonā;
  • iepriekš bijuši netraumatiski lūzumi (neatkarīgi no vecuma un ķermeņa svara).

1. minūtes osteoporozes riska tests

Starptautiskā Osteoporozes fonda 19 īsi jautājumi, lai izvērtētu kaulu veselību. Veiciet testu un vienas minūtes laikā uzziniet, vai Jums ir paaugstināts osteoporozes risks!

Aptuveni vienai no trim sievietēm un vienam no pieciem vīriešiem pēc 50 gadu vecuma turpmākās dzīves laikā var notikt ar osteoporozi saistīts kaulu lūzums. Osteoporoze ir kaulu slimība, kuras dēļ kauli kļūst trausli un paaugstinās kaulu lūzuma risks. ”Trauslo” kaulu lūzumi izraisa nopietnas sekas: hroniskas sāpes un ilgstošu pašaprūpes spēju zudumu, invaliditāti.

Riska faktori, kurus Jūs nevarat ietekmēt

1) Vai kādam no Jūsu vecākiem bija diagnosticēta osteoporoze vai bija kaulu lūzums nenozīmīgas traumas rezultātā vai bez traumas?

2) Vai kādam no Jūsu vecākiem bija izteikts mugurkaula krūšu daļas izliekums? (kupris)?

3) Vai Jums ir vairāk kā 40 gadi?

4) Vai Jums pēc 18 gadu vecuma ir bijis kaulu lūzums nenozīmīgas traumas rezultātā vai bez traumas?

5) Vai pēdējā gada laikā Jūs esat kritis vairāk kā vienu reizi vai arī Jums ir bailes nokrist, jo jūtaties nestabili?

6) Vai pēc 40 gadu vecuma Jūsu auguma garums ir samazinājies par 3 vai vairāk centimetriem?

  • Man ir mazāk kā 40 gadi

7) Vai Jūsu ķermeņa svars ir samazināts (mazāk kā 58 kg)?

8) Vai Jūs lietojāt medikamentus tablešu veidā, ko sauc par glikokortikosteroīdiem (piem. prednizolons, metilprednizolons, vai deksametazons), ilgāk kā 3 mēnešus? Šos medikamentus jālieto, piemēram, bronhiālās astmas vai reimatoīdā artrīta gadījuma.

9) Vai Jūs slimojat ar reimatoīdo artrītu?

10) Vai Jūs slimojat ar kādu no tālāk minētajām slimībām: 1. tipa cukura diabēts, pastiprināta vairogdziedzera darbība jeb hipertireoze, pastiprināta epitēlijķermenīšu darbība jeb hiperparatireoidīsms, kuņģa zarnu trakta saslimšanas, piemēram, celiakija vai Krona slimība?

Jautājumi sievietēm

11) Vai Jums menopauze iestājās pirms 45 gadu vecuma?

  • Man ir mazāk kā 45 gadi

12) Vai Jums kādreiz ir izzudušas menstruācijas ilgāk kā 12 mēnešus (neņemot vērā grūtniecību, menopauzi vai dzemdes operācijas?

13) Vai Jums līdz 50 gadu vecumam kāda iemesla dēļ ir bijusi ķirurģiska olnīcu operācija, kuras rezultātā tās tika izoperētās bez tālākās hormonu aizvietojošās terapijas?

Jautājumi vīriešiem

14) Vai Jums ir erektīla disfunkcija, seksuālās vēlmes pazemināšanās vai citi simptomi saistībā ar testosterona līmeņa pazemināšanos?

Riska faktori, kurus Jūs varat ietekmēt

15) Vai Jūs lietojat alkoholu pārmērīgi (vairāk kā 2 vienības dienā: viena alkohola vienība ir 250 ml alus vai 80 ml vīna, vai 25 ml stiprinātā alkohola)?

16) Vai Jūs pašreiz smēķējat vai esat kādreiz smēķējis?

17) Vai Jūs ikdienā fiziskām aktivitātēm veltāt mazāk kā 30 minūtes (piemēram, pastaigas, skriešana, mājas vai dārza kopšana)?

18) Vai Jūs ikdienā atturaties no piena produktu lietošanas vai Jums ir alerģija

19) Vai Jūs ikdienā pavadāt mazāk kā 10 minūtes saulē ar atklātu seju, rokām vai kājām ( un papildus nelietojat D vitamīnu saturošus medikamentus)?

Jā uz kādu no šiem jautājumiem Jūs esat atbildējis apstiprinoši, tas nenozīmē, ka Jums ir noteikta osteoporozes diagnoze. Pozitīvas atbildes norāda uz to, ka Jums ir klīniski pierādīti riska faktori saslimt ar osteoporozi un tās izraisītajām sekām – lūzumiem.

Individuāli iegūti testa rezultāti ir jāparāda savam ārstējošam ārstam, kas izlems, vai nepieciešams veikt papildu izmeklējumu kaulu blīvuma noteikšanai— osteodensitometriju u vai ir nepieciešama osteoporozes ārstēšana


Pēc materiāliem: http://kauluveseliba.lv/index.php?page=osteoporozes-riska-tests

Kontakti

  • kab. 324., Anniņmuižas bulv. 85, Rīga
  • 67 06 85 52, 26 55 48 64
  • Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Citējums

Dzīve ir īsa, ceļš uz mākslu ir ilgs, Veiksmes mirklis pārejošs, pieredze nav droša, pieņemt lēmumu ir grūti. Tam dēļ ne tikai ārstam jābūt gatavam veikt visu no viņa atkarīgo, bet arī slimniekam, viņa piederīgājiem un visai apkārtējai videi japalīdz ārstam darbā.
Hipokrāts

Svarīgi Jūsu veselībai!

Reģistrējieties šajā saitā un saņemiet uz e-pastu vērtīgus padomus un rekomnedācijas, kas uzlabos Jūsu veselību un tātad padarīs Jūs laimigākus!

Scroll to top